e-KURS

Komentar Ustave Republike Slovenije

  • Domov
  • Stvarno kazalo
  • Seznam avtorjev

  • Prijava
  • Pozabljeno geslo
Gospodarska in socialna razmerja / 67. člen / Način in pogoji dedovanja / Novejši predpisi, ki v delu svoje vsebine urejajo dedovanje in ustavnosodna presoja dednopravnih določb nekaterih teh predpisov

Zakon o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju

Karel Zupančič, 2011

59ZFPPIPP (Ur. l. 126/07, 40/09, 59/09, ki je začel veljati  15. 1. 2008, uporablja pa se od 1. 10. 2008) vsebuje  določbe o stečaju zapuščine. ZD stečaja zapuščine ne ureja, čeprav gre za vprašanje uveljavljanja odgovornosti dedičev za zapustnikove dolgove. Namen postopka stečaja zapuščine  je v tem, da se vsem upnikom zapuščine omogoči, da iz stečajne mase prejmejo plačilo svojih navadnih terjatev do zapustnika hkrati in v enakih deležih (415. člen ZFPPIPP). Taka je zakonska dikcija, ki pa ni pravilna. Stečaj zapuščine omogoča, da se terjatve upnikov poplačajo enakomerno glede na višino terjatev v razmerju do stečajne mase (glej K.Zupančič/Žnidaršič Skubic, Dedno pravo, 2009, s. 238–241).

60Dedič odgovarja za zapustnikove dolgove v višini vrednosti podedovanega premoženja tudi v primeru, če bi bili s popolnim poplačilom posameznega upnika oškodovani drugi upniki zapustnika. Naše pravo namreč ne pozna instituta sklica zapustnikovih upnikov (convocatio creditorum, ki je bil urejen v §§ 813–815 ODZ). Upniki morajo tudi po našem pravu imeti možnost, da se seznanijo z uvedbo postopka stečaja zapuščine in priglasijo svoje terjatve. Avstrijski ABGB izrecno določa, da se upnike v sklicnem postopku pozove, da v določenem roku priglasijo svoje terjatve do zapuščine (Gläubigereinberufung, Gläubigerkonvokation, §§ 813–815 ABGB). Ker ZFPPIPP glede objave izrecne določbe v zvezi s stečajem zapuščine nima, bo treba smiselno uporabiti določbo 122. člena ZFPPIPP, [1] ki velja v postopkih zaradi  insolventnosti (objave v postopkih zaradi insolventnosti na spletnih straneh). Vendar pa v primeru zamude sicer prekluzivnega roka za prijavo terjatev upnik ne izgubi pravice od stečajnega dolžnika zahtevati izpolnitev obveznosti in pravice do plačila iz razdelitvene mase (glej Kežmah, Stečaj zapuščine in odgovornost dedičev za zapustnikove dolgove, PiD 6–7, 2008, s. 1545).

Po ZD dedič zapustnikovim upnikom ne more izročiti zapuščine namesto plačila njihovih terjatev (izročitev iure crediti).

[1] Upoštevati je treba tudi določbo 4. odst. 243. člena ZFPPIPP, ki nalaga sodišču, da objavi poziv upnikom, naj v treh mesecih po objavi oklica prijavijo svoje terjatve ter ločitvene in izločitvene pravice v stečajnem postopku (oklic o začetku stečajnega postopka).

  • Kolofon
  • Pogoji uporabe
  • Politika piškotkov
MIZŠ logotip ARRS logotip
nova univerza grb
© Nova univerza, 2023 | ISSN 2670-4293