Ustavnosodna presoja
Franc Grad, 2011
43Up-689/02 z dne 25. 11. 2002: »Kriterij iz drugega odstavka 36. člena ZDSve – da poklicne organizacije izvolijo v volilno telo vsaka po enega predstavnika ne glede na število članov in po enega predstavnika na vsakih dopolnjenih 100 članov, ki poklicno opravljajo dejavnost na področju socialnega varstva – je treba razlagati tako, da se upoštevajo le člani, ki poklicno opravljajo dejavnost na posameznem področju.«
44Up- 690/02 z dne 25. 11. 2002: »Določba prvega odstavka 103. člena ZVDZ, po kateri lahko vloži ugovor vsak kandidat oziroma predstavnik liste, ne da neposrednega odgovora, kdo sme vložiti ugovor zaradi nepravilnosti pri postopku izvolitve elektorjev. Predlagani kandidat za elektorja, njegov predlagatelj in kandidat za člana DS vsekakor. Vprašanje je, ali imajo pravico vložiti ugovor tudi člani občinskega sveta in občani ter zainteresirane organizacije, če imajo po pravilih iz prvega odstavka 14. člena ZDSve pravico predlagati kandidate za elektorje (v obravnavanem primeru gre za takšen položaj), pa te pravice niso izkoristili. Po stališču US nimajo te pravice. Seveda ob pogoju, da je bil postopek kandidiranja izveden v skladu s pravili. Če v takem primeru občan ali zainteresirana organizacija ne predlagata kandidata za elektorja, tudi ne moreta imeti pravice vložiti ugovora oziroma nimata pravovarstvene potrebe za njegovo vložitev, saj jima ni mogla biti kršena nobena pravica. To, da je pritožnik član Mestnega sveta, ga ne pooblašča, da bi vlagal ustavne pritožbe v imenu občanov, katerih človekove pravice naj bi bile kršene s posamičnim aktom organa lokalne skupnosti.«
45OdlUS III, 85, U-I-161/92, Ur. l. 67/94: Pravica postavljanja kandidatov za člane DS kot predstavnike določenih funkcionalnih oziroma lokalnih interesov gre le ustreznim interesnim organizacijam oziroma lokalnim skupnostim. Ti interesi so po sami naravi stvari ekonomski in socialni. Zato ni v nasprotju z Ustavo določba 26. člena ZDSve, ki ureja volilno pravico enako v tem smislu, da jo imajo vsi člani vseh interesnih organizacij, ki se oblikujejo kot organizacije nosilcev interesa delojemalcev.
46OdlUS XI, 219, U-I-58/02, l. 93/02: »Zakonodajalec je prepustil občinam, da same določijo pravila, kolikor so ta potrebna za izvolitev elektorjev in določitev kandidatov za člane DS. Med ta pravila sodijo tudi določbe, ki urejajo pravico do predlaganja kandidatov, tako za elektorje kot za člane DS. Izpodbijana določba Pravil, ki daje pravico predlaganja vsaki politični stranki, in ne le tistim političnim strankam, katerih člani so izvoljeni v občinski svet, ter zainteresirani organizaciji ali občanom, v ničemer ne krši ZDSve.«
Literatura k členu:
Grad, Volitve in volilni sistem, Ljubljana 2004;
Pitamic, Država, Cankarjeva založba, Ljubljana 1996, GV Založba, Ljubljana 2009;
Štrus, Pristojnosti drugega doma parlamenta (doktorska disertacija), Pravna fakulteta v Ljubljani 2007.
Glej tudi 96. člen.
Odločitve US glej – http://www.us-rs.si/odlocitve/