Upravičenci
Matej Avbelj, 2011
2Ustava posebej ne navaja, kdo je nosilec pravic iz 24. člena. To pomeni, da ti pravici nista pogojeni z državljanstvom, temveč pripadata vsakomur. Brez izjeme gresta strankam v postopku (tako ZPP v 295. členu ter ZKP v 296. členu), medtem ko so drugi posamezniki vezani na morebitne splošne ali posebne izjeme, ki jih določajo področni zakoni.
3Splošni izjemi sta mavuočnost na glavni obravnavi in polnoletnost. Ker so slikovna snemanja glavnih obravnav načeloma prepovedana (3. odstavek 301. člena ZKP), se javnost glavnih obravnav dejansko uresničuje prek osebne navzočnosti na glavnih obravnavah (in posledičnem poročanju o njih). Tako ZPP (293. člen) kot ZKP (294. člen) pa določata, da so na glavni obravnavi lahko navzoče le polnoletne osebe.
4Posebne izjeme so vezane na posebej kvalificirane posameznike. V skladu z 295. členom ZPP sme senat dovoliti, da so na glavni obravnavi, katere javnost je izključena, navzoče posamezne uradne osebe, sodno osebje ter znanstveni in javni delavci, če je to pomembno za njihovo službo oziroma znanstveno ali javno delovanje. Prav tako se lahko na zahtevo stranke dopusti, da sta na nejavni obravnavi navzoči največ dve osebi, ki ju določi ona. Pri tem pa so vsi navzoči dolžni, da vse, kar zvedo na nejavni obravnavi, varujejo kot skrivnost. Zelo podobne določbe vsebuje tudi 296. člen ZKP.
Literatura k členu:
Zupančič, Javnost sojenja, s. 60–61, v Kaučič (ur), Nova ustavna ureditev Slovenije, Ljubljana 1992;
Bošnjak/Galič, Slovenia: Fair Trial, v Weber (ur), Fundamental Rights in Europe and North America, Leiden 2008.