Režim pridobivanja za kandidatke za vstop v EU
Tone Jerovšek, 2011
10Dne 28. 6. 2006 je začel veljati Zakon o pogojih za pridobitev lastninske pravice fizičnih in pravnih oseb držav kandidatk za članstvo v EU na nepremičninah (Ur. l. 61/06), ki v 4. členu določa, da fizične in pravne osebe države kandidatke ter države kandidatke lahko pridobijo lastninsko pravico na nepremičninah, če obstaja vzajemnost.
11Pogoj vzajemnosti se ugotavlja po ZUVZza vedno, ko tujec pridobiva lastninsko pravico na nepremičninah v RS ne glede na ostale pogoje pridobivanja lastninske pravice tujcev na nepremičninah, določene z zakonom ali z mednarodno pogodbo, razen če z omenjenim zakonom ni določeno drugače. Vzajemnost se ugotavlja posebej za vsako nepremičnino, vpisano v zemljiško knjigo, ali samostojno ali skupaj z ostalimi nepremičninami v posamičnem zemljiškoknjižnem vložku. ZUVza se ne uporablja, če sta z zakonom ali z mednarodno pogodbo določena drugačen način in postopek ugotavljanja vzajemnosti.
12V zapuščinskem postopku se vzajemnost – kot pogoj za pridobitev lastninske pravice na nepremičnini z dedovanjem, pri zakonitem dedovanju in pri oporočnem dedovanju, ko je dedič tujec, ki bi bil dedič tudi po zakonitem dedovanju – domneva do dokaza o nasprotnem.
13Kadar je potrebno v zapuščinskem postopku zaradi dedovanja nepremičnine vzajemnost ugotoviti, sodišče prekine postopek. Vzajemnost ugotavlja ministrstvo, pristojno za pravosodje, na način in po postopku, določenem v tem zakonu.
14Pri pridobivanju lastninske pravice na nepremičnini, zgrajeni na zemljišču ali pod njim, na katerem je ustanovljena stavbna pravica, se vzajemnost ugotavlja pred pridobitvijo stavbne pravice na zemljišču.
15Vzajemnosti ni potrebno ugotavljati za pridobitev lastninske pravice na podlagi pravnega posla, sklenjenega namesto razlastitve, če je razlastitvena upravičenka država.
16Vzajemnosti ni potrebno ugotavljati za pridobitev lastninske pravice na nepremičnini na podlagi pravnega posla menjave, če sta predmet menjalne pogodbe istovrstni nepremičnini, ki ležita na enakovrstnem območju v RS in sta po površini enaki oziroma je nepremičnina, ki jo z menjavo pridobi tujec, manjše površine. Mnenje pristojnega geodetskega organa o lastnostih nepremičnin, ki so predmet menjalne pogodbe, morata pogodbeni stranki predložiti k predlogu za vpis lastninske pravice na nepremičninah v zemljiško knjigo.
17Vzajemnost po tem zakonu je podana, če državljan RS ali pravna oseba, ki ima sedež v RS, v državi tujca lahko pridobiva lastninsko pravico na nepremičninah pod enakimi ali podobnimi pogoji, pod katerimi lahko pridobivajo lastninsko pravico na nepremičninah v RS tujci, in izpolnjevanje katerih za državljana RS ali pravno osebo s sedežem v RS ni bistveno težj, kot je v pravnem redu RS predpisano izpolnjevanje pogojev za tujce (materialna vzajemnost).
18Pogoj vzajemnosti pa velja za pridobivanje lastninske pravice na nepremičnini tudi v primeru vračnja denacionaliziranega premoženja. Tako se je slovensko upravno sodišče postavilo na stališče, da je treba izkazati kot dodaten pogoj obstoj vzajemnosti, da bi se lahko priznala pravica do denacionalizacije. Tako je tuj državljan upravičen do denacionalizacije samo v primeru, če država, katere državljan je ali je bil do svoje smrti, priznava pravico do denacionalizacije tudi slovenskim državljanom.
19Na podlagi popolne vloge Ministrstvo za pravosodje RS iz tekoče evidence, ki jo vodi, ali na podlagi zaprosila v državo tujca pridobi podatke o tem, kako je v pravnem redu države, katere državljan je tujec, urejeno pridobivanje lastninske pravice za državljana RS na istovrstni ali podobni nepremičnini, ki se nahaja na enakovrstnem ali podobnem območju. O obstoju vzajemnosti odloči ministrstvo v roku 90 dni od prejema popolne vloge z odločbo. Po preteku 30 dni (od dneva, ko je bila odločba vročena stranki ali njenemu pooblaščencu) in ko organ prejme potrdilo upravnega sodišča, da ni sprožen upravni spor, (kar pomeni približno nadaljnjih 10 dni ), organ potrdi odločbo s klavzulo o pravnomočnosti oziroma izda potrdilo o pravnomočnosti odločbe. Tako opremljena odločba predstavlja verodostojni dokument, na podlagi katerega se lahko vpiše lastninska pravica v pristojno Zemljiško knjigo za konkretno nepremičnino. Pravnomočno odločbo mora tujec priložiti k predlogu za vpis lastninske pravice tujca na nepremičnini v zemljiško knjigo (www.mp.gov.si).
Literatura k členu:
Dodatna literatura:
Kaučič/Grad, Ustavna ureditev Slovenije, Ljubljana 2003.
Odločitve US glej – http://www.us-rs.si/odlocitve/