Pravica do proste izbire zaposlitve
Miran Blaha, 2002
6Drugi element svobode dela je pravica do proste izbire zaposlitve. Predpogoj za polno uresničevanje te pravice je možnost pridobiti si ustrezno izobrazbo in kvalifikacijo, ter možnost nadaljnjega izobraževanja in usposabljanja kot pogoja za napredovanje ali zamenjavo zaposlitve. Prosta izbira zaposlitve pomeni zato tudi prosto izbiro poklica. V tem delu je ta pravica neločljivo povezana s pravico do pridobitve ustrezne izobrazbe iz 57. člena. Upoštevati pa je treba razliko pri naslovnikih pravic. Svoboda dela je zagotovljena vsakomur (torej tudi tujcem), država pa je dolžna »ustvarjati možnosti za pridobitev ustrezne izobrazbe« le za državljane. V Sloveniji zaposlenim tujcem lahko sicer na podlagi 79. člena zakon prizna posebne pravice, vendar je vprašanje, ali s tem omogoča izjemo od 13. člena, po kateri jim ni mogoče priznati tistih pravic, ki gredo po Ustavi samo državljanom (glej komentar k 57. in 79. členu).
7Prosta izbira zaposlitve ima tudi prostorsko komponento (mobilnost delavcev), kar jo povezuje s pravico do svobode gibanja in izbire prebivališča (35. člen) ter možnostjo pridobitve primernega stanovanja (78. člen).
8Zaposlitev zagotavlja posamezniku pridobivanje sredstev za preživljanje sebe in družine, kar omogoča uresničevanje tudi nekaterih drugih človekovih pravic (do osebnega dostojanstva in varnosti iz 34. člena, zasebne lastnine iz 33. člena, socialne varnosti iz 50. člena in svobodne gospodarske pobude iz 74. člena). Še posebej pri slednji lahko prihaja do prekrivanja obeh ustavnih pravic. Svoboda posameznika do izbire poklica ustreza svobodi do izbire (gospodarske, pridobitne) dejavnosti, ki je po 74. členu zagotovljena tako fizičnim kot pravnim osebam in pomeni predvsem svobodo do ustanavljanja in vodenja podjetja. V določenih primerih bo ista omejitev zato lahko posegla v obe ustavni pravici (glej na primer odločitve US glede konkurenčnih prepovedi in OdlUS VII, 204, U-I-14/97, Ur. l. 23/97, 76/98 in 83/98). Podobno tesna je povezava svobode dela s pravico do socialne varnosti (glej komentar k 50. in 74. členu).