Pravica do dedovanja
Mateja Končina Peternel, 2002
59V 33. členu je posamezniku zagotovljena pravica do zasebne lastnine in pravica do dedovanja. Iz temeljne ustavne pravice do dedovanja izhaja za dediča pravica, da pridobi premoženje mortis causa, za zapustnika pa pravica do svobodnega oporočnega razpolaganja (svoboda testiranja). Obe pravici sta omejeni zlasti z ustavnim načelom socialne države in socialno in ekonomsko funkcijo lastnine.
60Ustavna pravica do dedovanja je kot sestavina lastninske pravice predvsem obrambna pravica. Država ne sme neupravičeno posegati vanjo. Ustava v 2. odst. 67. člena določa, da zakon določa način in pogoje dedovanja. Zlasti z zakonsko ureditvijo načinov in pogojev dedovanja lahko država tudi neupravičeno poseže v pravico do dedovanja. Zakonodajalec mora pri pravnem urejanju dedovanja upoštevati tesno povezanost lastninske pravice in pravice do dedovanja. Poseg zakonodajalca v pravico do dedovanja (in s tem tudi v lastninsko pravico) mora biti v skladu z načelom sorazmernosti: poseg mora biti nujen in primeren za varstvo druge ustavne pravice. Zaradi tesne povezanosti 33. člena z določbo 2. odst. 67. člena sta komentarja obeh določb zajeta v komentarju k 67. členu.
61ESČP je tesno povezanost lastninske pravice in pravice do dedovanja izpostavilo v primeru Markcx v. Belgija (2. 8. 1984, A 82).