Področje varovanja in zakonska ureditev
Janez Čebulj, 2002
4V zvezi z obravnavano materijo so pomembni zlasti trije zakoni: Zakon o tujcih – ZTuj-1, Zakon o prijavi prebivališča – ZPPreb (Ur. l. 9/2001) in Zakon o potnih listinah državljanov RS – ZPLD-1 (Ur. l. 65/2000).
5Svoboda gibanja je zagotovljena vsakomur. Kot je bilo že omenjeno, to ne velja le za slovenske državljane, temveč tudi za tujce. Vendar prost vstop in gibanje v državi ne pomenita, da tujcem ne bi bilo potrebno izpolnjevati za vstop in bivanje v Sloveniji določenih pogojev, predpisanih z zakonom. V 2. odst. 32. člena je namreč glede tujcev izrecno določeno, da se jim na podlagi zakona lahko omeji vstop v državo in čas bivanja v njej. Pogoje in načine vstopa, zapustitve in bivanja tujcev v RS ureja ZTuj-1. Ta kot tujca opredeljuje vsako osebo, ki nima državljanstva RS. Tujec sme vstopiti v državo in izstopiti iz nje samo na za to določenih mejnih prehodih in v času, ki je za to določen. Če z zakonom ali mednarodnim sporazumom ni določeno drugače, mora imeti tujec za vstop in bivanje v Sloveniji veljavno potno listino, poleg nje pa tudi vizum ali dovoljenje za prebivanje. ZTuj-1 ureja tudi primere, ko je mogoče tujcu vstop v državo zavrniti. Če želi tujec prebivati v Sloveniji dalj časa, kot je to mogoče na podlagi vizuma, ali želi vstopiti v Slovenijo in prebivati v njej iz drugačnih razlogov, kot je to mogoče na podlagi vizuma, mora imeti dovoljenje za prebivanje (za začasno ali stalno prebivanje). Tujec, ki ima dovoljenje za prebivanje v Sloveniji, mora pristojnemu upravnemu organu prijaviti svoje stalno ali začasno prebivališče. ZTuj-1 določa tudi primere in pogoje, pod katerimi je mogoče tujcu omejiti svobodo gibanja, tako da se mu npr. odpove prebivanje ali se ga prisilno odstrani iz države.
6V zvezi z gibanjem in prebivanjem so določene obveznosti predpisane tudi za državljane RS. Glede gibanja znotraj države je gotovo poglavitna obveznost obveznost prijave prebivališča. To dolžnost posamezniku nalaga ZPPreb. Po njem mora posameznik prijaviti stalno prebivališče in spremembo naslova stanovanja ter prijaviti in odjaviti začasno prebivališče. Vendar pa ZPPreb nalaga posamezniku tudi obveznosti v zvezi z odhodom v tujino: stalno prebivališče mora odjaviti, če se za stalno odseli z območja RS, in prijaviti začasni odhod iz države, če ta traja več kot tri mesece. Ob tem velja opozoriti, da s posameznikom po navedenem zakonu ni mišljen le slovenski državljan, temveč tudi tujec, ki mora glede na njegove določbe na območju RS izpolniti prijavno-odjavno obveznost. ZPPreb določa tudi vsebino prijave oziroma odjave stalnega prebivališča ter prijave spremembe naslova stanovanja. Ti podatki so podlaga za vodenje registra stalnega prebivalstva.
7Slovenski državljan mora imeti za prehod državne meje potno listino. Po ZPLD-1 je potna listina javna listina, ki je namenjena državljanu RS za prehod državne meje ter dokaz njegove istovetnosti in državljanstva. Veljavna potna listina je pogoj za zapustitev države in za vrnitev vanjo. Izjeme od tega so lahko določene z zakonom ali z mednarodno pogodbo. Izjema, ki jo določa sam ZPLD-1, je že ta, da se mora državljanu, ki nima veljavne potne listine, njegovo državljanstvo in istovetnost pa nista vprašljiva, prihod v državo dovoliti.