Opredelitev
Marko Šorli, 2011
1Neodvisnost sodstva, utemeljena v doktrini delitve oblasti, je nujen pogoj za uveljavitev pravne države. Naloga sodne veje oblasti je zlasti odločanje o pravicah in dolžnostih vsakogar. Z načelom neodvisnosti sodstva in sodnika, ki opravlja sodno funkcijo, je najtesneje povezan položaj sodnika, zlasti pa način njegove postavitve.
2Sodni svet je poseben državni organ, ki zagotavlja sodelovanje med zakonodajno in sodno oblastjo pri postavljanju sodnikov. Primerjalni pregled evropskih ustavnih ureditev kaže, da se v praksi vse bolj uveljavlja poseben organ, ki je pristojen za izbiro sodnikov oz. sodniških kandidatov in je neodvisen tako od izvršne kot od zakonodajne oblasti. Po določbi 130. člena voli sodnike DZ na predlog Sodnega sveta. Sodni svet je pri tem le predlagatelj, vendar pa pred tem opravi izbiro in predlaga samo enega kandidata za eno sodniško mesto. Poleg ustavno opredeljene funkcije v 130. členu Sodni svet po določbi 2. odstavka 132. člena daje predlog za razrešitev sodnika, če ta pri opravljanju sodniške funkcije krši Ustavo ali huje krši zakon.
Literatura k členu:
Breznik, Uvodna pojasnila k Zakonu o sodiščih, s. 16–18, v: Predpisi o sodstvu in državnem tožilstvu, Ljubljana 1994;
Kaučič/Grad, Ustavna ureditev Slovenije, 4. izdaja, Ljubljana 2007;
Rupnik et al., Ustavno pravo RS, Maribor 1996;
Sovdat, Uvodna pojasnila k Zakonu o sodniški službi, s. 129–133, v: Predpisi o sodstvu in državnem tožilstvu, Ljubljana 1994.