Omejitve in njihova dopustnost
Janez Čebulj, 2002
8Zaradi narave oziroma namena obravnavanega člena (1. in 2. odst. 71. člena) prihaja do kolizije med varstvenimi ukrepi (zlasti pogoji rabe in prometa) in lastninsko pravico ter pravico do dedovanja (33. člen). Zakonodaja, ki ureja posamezno vrsto zemljišč in njihovo varstvo, namreč lastnikom pa tudi dedičem pri izvrševanju teh njihovih pravic predpisuje določene omejitve.
9Tako ZG v 5. členu določa način izvrševanja lastninske pravice na gozdovih: med drugim mora lastnik dovoliti v svojem gozdu prost dostop in gibanje drugim osebam, poleg tega pa tudi čebelarjenje ter lov in rekreativno nabiranje plodov, zelnatih rastlin, gob in prosto živečih živali, kolikor je to v skladu s predpisi. Lastniku se lahko naložijo tudi različne obveznosti v zvezi z gojenjem in izkoriščanjem gozdov. Tako se mu npr. z upravno odločbo določijo potrebna gojitvena dela za obnovo gozdov, potrebna varstvena dela, količina in struktura dreves za največji možni posek ipd. (17. člen). Podobne obveznosti določajo lastnikom tudi zakoni, ki urejajo vodna zemljišča in kmetijska zemljišča. Celo za stavbna zemljišča ZS (6. člen) določa, da se lastninska pravica in druge pravice na njih izvršujejo v skladu z njihovim namenom, določenim s prostorskim planom, ter v skladu z zakonom in predpisi, izdanimi na podlagi zakona.
10Pri kmetijskih zemljiščih (določbe ZKZ se smiselno uporabljajo tudi za gozdove, če ni z zakonom določeno drugače) je za pridobitev lastninske pravice (s pravnimi posli med živimi in s pravnimi posli za primer smrti) praviloma, razen v primerih, ki jih določa ZKZ (19. člen), potrebna odobritev upravne enote. Za zaščitene kmetije pa ZDKG določa posebne pogoje dedovanja, katerih namen je, da bi kmetijo dedoval en sam dedič, ostali dediči pa denarno vrednost deleža.
11Vsi zakoni, ki urejajo pogoje za rabo in varstvo posameznih vrst zemljišč, vsebujejo tudi omejitve glede prometa z zemljišči. Vsi vsebujejo predkupno pravico v korist države oziroma lokalne skupnosti kot edinega ali enega izmed predkupnih upravičencev: 21. člen ZKZ, 47. člen ZG in 14. člen ZSZ.
12Vendar po dosedanji ustavnosodni presoji, enako kot v primeru 70. člena, pri tovrstnih omejitvah ne gre za poseg v 33. člen (pravica do zasebne lastnine in dedovanja). Tudi v tem primeru velja, da 67. člen vsebuje pooblastilo zakonodajalcu, da v okviru funkcij lastnine (gospodarske, socialne in ekološke) določi vsebino lastninske pravice in posledično pravice do dedovanja, ki jo jamči 33. člen.