Izključitev pravice do pritožbe
Tone Jerovšek, 2002
8Zakon ne sme izključiti pritožbe, ne da bi s tem zasledoval upravičen cilj. Izključitev pritožbe pomeni siromašenje pravnega varstva stranke in neenakost glede varstva pravic. Izključitev pritožbe izven utemeljenih razlogov in stvarnih ciljev upravičuje prizadetega, da pobudo za presojo ustavnosti takšne zakonske določbe, če bi zaradi izključitve pritožbe prišlo do neenakega varstva pravic (22. člen).
9Pravico do pritožbe izključuje v nekaterih primerih že ZUP, lahko pa to pravico izključi tudi poseben zakon. Po ZUP pritožba ni dovoljena:
– kadar je za odločanje na prvi stopnji pristojen predstavniški organ, to je DZ, DS in mestni ali občinski svet;
– kadar je za odločanje na prvi stopnji pristojna Vlada;
– kadar je za odločanje na prvi stopnji pristojno ministrstvo, razen če je z zakonom določeno, da je pritožba dovoljena ter kdo o pritožbi odloča – npr. Vlada ali njeno telo.
10Pritožbe tudi ni zoper odločbo o odpravi in razveljavitvi odločbe po nadzorstveni pravici (2. odst. 277. člena ZUP), zoper odločbo o izredni razveljavitvi odločbe (5. odst. 278. člena ZUP), zoper odločbo, s katero se prejšnja odločba izreče za nično, če zoper odločbo tega organa tudi sicer ni pritožbe, ker nad njim ni višjega organa( 4. odst. 280. člena ZUP).