Institut neizvoljivosti in institut nezdružljivosti
Miroslav Mozetič, 2002
9V 2. odst. 82. člena Ustava dopušča možnost, da zakon določi, kdo ne sme biti izvoljen za poslanca (t. i. institut neizvoljivosti) in nezdružljivost funkcije poslanca z drugimi funkcijami in dejavnostmi (t. i. institut nezdružljivosti). Oba instituta se nanašata na pasivno volilno pravico.
10Institut neizvoljivosti (v ožjem pomenu) pomeni nezmožnost izvajanja pasivne volilne pravice tiste osebe, ki opravlja določeno javno funkcijo, ki bi lahko nosilcu funkcije v kandidacijskem postopku omogočila večji vpliv na volilno telo kot ostalim kandidatom. Za take javne funkcije se štejejo predvsem sodniki, državni tožilci, višji policijski in drugi državni uradniki. Neizvoljivost torej onemogoča osebi, na katero se nanaša, že samo kandidiranje na volitvah. Če kljub temu taka oseba želi kandidirati, mora določen čas pred začetkom kandidacijskega postopka prenehati opravljati takšno funkcijo. Naš Zakon o volitvah v DZ – ZVDZ ne opredeljuje instituta neizvoljivosti v ožjem pomenu. Pod pojem neizvoljivosti v širšem pomenu pa štejemo tudi določanje starostne meje in poslovne sposobnosti kot pogoja za uveljavljanje pasivne volilne pravice (2. odst. 7. člena ZVDZ).
11Institut nezdružljivosti pomeni, da poslanec ne sme opravljati hkrati s poslansko še kakšno drugo javno funkcijo ali opravljati še kakšno drugo pridobitno dejavnost. ZPos določa, da poslanec ne sme biti hkrati član DS, niti ne sme opravljati druge funkcije ali dela v državnih organih in tudi ne sme poklicno opravljati funkcije v organih lokalnih skupnosti (10. člen ZPos). Poslanec tudi ne sme opravljati pridobitne dejavnosti, ki po zakonu ni združljiva z opravljanjem javne funkcije. Poslanec ne sme biti član nadzornega sveta gospodarske družbe (12. člen ZPos in Zakon o nezdružljivosti opravljanja javne funkcije s pridobitno dejavnostjo – ZNOJF, Ur. l. 49/92 in 50/92). Dopustne pa so izjeme, če gre za opravljanje zahtevnejših strokovnih, pedagoških ali raziskovalnih del. O vsaki posamični izjemi odloča pristojno delovno telo DZ (13. člen ZPos).